Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając akumulator samochodowy?

Każdy kierowca doskonale wie, że co około 5 lat powinno się dokonywać wymiany akumulatora w posiadanym samochodzie. Problem tylko w tym, że mało który kierowca jest w stanie taki akumulator wybrać. Wszystko z powodu nieznajomości parametrów, którymi powinien się on charakteryzować. Jakie są zatem najważniejsze cechy każdego samochodowego akumulator, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu?

Napięcie akumulatora

Najbardziej podstawową sprawą podczas wybierania akumulatora, jest dobranie go pod kątem posiadanego przez niego napięcia. Jest to bardzo proste, ponieważ akumulatory występują jedynie w dwóch wersjach napięcia, przy czym jedna z wersji jest przeznaczona tylko i wyłącznie do samochodów ciężarowych. Oznacza to, że w każdym pojeździe osobowym zamontowany jest akumulator, który posiada napięcie 12 V.

Prąd rozruchowy

Zupełnie innego rodzaju parametrem jest jednak prąd rozruchowy, którego wartość już znacznie się różni w zależności od wersji danej baterii. Czym jest ten parametr? Jest to ilość energii, czyli inaczej mówiąc wartość prądu, jaką dany akumulator jest w stanie z siebie maksymalnie wygenerować w danej chwili. Prąd rozruchowy jest kluczowy w przypadku uruchamiania silnika, ponieważ wtedy też niezbędna jest bardzo duża dawka energii do poruszenia rozrusznikiem. Wartość prądu rozruchowego jest zatem silnie skorelowana z konkretnym silnikiem, czyli z wartością, jaka jest konieczna do jego uruchomienia. Warto więc przed zakupem akumulatora dokładnie sprawdzić ten parametr.

Pojemność akumulatora

Obok wartości prądu rozruchowego, to właśnie pojemność akumulatora jest najważniejszym jego parametrem. Za co konkretnie odpowiada? Pojemność akumulatora wyrażana jest w amperogodzinach. Jest to wskaźnik, który określa to, ile w danej baterii może znajdować się energii.
Naturalnym zjawiskiem jest chęć, aby kupić model jak największy, co gwarantować będzie to, że energii nie zabraknie. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ pojemność akumulatora trzeba bardzo precyzyjnie dobierać do silnika danego auta. Chodzi bowiem o to, że jeśli kupi się model zbyt duży do danej jednostki napędowej, to nie będzie ona w stanie naładować akumulatora do pełna i będzie on stale niedoładowany. Grozi to nie tylko jego uszkodzeniem, lecz przede wszystkim jest to nieopłacalne ekonomicznie, ponieważ płaci się za coś, czego się nie użyje.

Podsumowanie

Akumulatory samochodowe pełnią bardzo ważną funkcję w aucie. Warto więc znać te kilka podstawowych ich parametrów, aby w razie potrzeby umieć bez najmniejszego problemu kupić zupełnie nowy egzemplarz.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *