Czym jest cyberbezpieczeństwo?

W dzisiejszym świecie informacja to bardzo drogi, choć czasami dość ulotny towar. Nic więc dziwnego, że staramy się ją na wszelkie sposoby zabezpieczyć przed kradzieżą. Szczególnie narażone mogą być firmy – zwłaszcza działające w obszarze IT, które na swoich serwerach mogą przechowywać ogromne ilości danych osobowych, danych związanych z kontami bankowymi i bardzo dużo innych, cennych informacji. Aby zapobiec ewentualnym atakom, buduje się złożone systemy bezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo – najważniejsze kwestie

Cyberbezpieczeństwo to coś, z czym mamy do czynienia na co dzień. To między innymi popularne programy wirusowe, ale również zasady bezpieczeństwa, które zachowujemy, poruszając się w sieci. Jednak szczególnie istotne znaczenie (ze względu na wyjątkowo duże ryzyko) ma cyberbezpieczeństwo w biznesie. Jest to zarówno dział informatyki, jak i dział ogólnej nauki o bezpieczeństwie. Składają się na nie dwa typy działań. Pierwszym jest tworzenie coraz lepszego oprogramowania, bardziej bezpiecznego i odpornego na potencjalne ataki. Drugim jest budowanie modeli zachowań w sieci i w czasie pracy, a także ustalanie zasad ogólnego bezpieczeństwa, które kodyfikowane są w jasno wyrażonych (zrozumiałych dla pracownika niemającego wiedzy informatycznej) procedurach. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Często mówi się, że błąd człowieka jest najbardziej popularną przyczyną powstawania luk w bezpieczeństwie i żadne, nawet najlepiej napisane oprogramowanie nie jest w stanie temu zapobiec.

Budowanie systemów zabezpieczeń

Bezpieczeństwo obszaru IT to konieczność ciągłego udoskonalania i rozbudowywania obecnych systemów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest w tym przypadku prosta – druga strona również nie śpi i technologie pozwalające na przeprowadzenie ataku ciągle się rozwijają. Każdego roku powstaje ogromna ilość złośliwego oprogramowania, które może różnymi drogami dostać się do systemu informatycznego, wykraść zgromadzone dane i przesłać je na zagraniczny serwer. Takie ataki to również działania realnych ludzi, którzy starają się zaleźć luki w systemach bezpieczeństwa, albo w jakiś sposób je obejść. Jednym z narzędzi, których używa się do znalezienia słabych punków systemów w celu ich uszczelnienia, są testy penetracyjne. W tym przypadku to specjaliści od bezpieczeństwa, w zależności od rodzaju takiego testu dysponując pełną, albo niepełną wiedzą, starają się dostać do danych zgromadzonych na serwerach. Tego rodzaju testy mogą być również elementem audytu systemów bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *